Vrijeme čitanja: 5 min.
Znanstveni članak
Budisuh vam donosi sažetke objavljenih znanstvenih radova i smjernica koji se bave bijegom mokraće kod djece. Svi članci su prikazani na razumljiv način kako bi približili i pojasnili rezultate istraživanja.
Uvod i cilj istraživanja
Primarna monosimptomatska enureza često se javlja kod djece i karakterizira se nehotičnim mokrenjem tijekom spavanja nakon dobi od pet godina. Karakteristično je i da dijete nema simptoma u budnosti (npr. bijeg mokraće u budnosti ili veliki broj mokrenja tijekom dana) te da nikad u životu nije bilo suho noću u kontinuitetu 6 mjeseci.
Terapija liofilizatom dezmopresina je jedna od najčešćih terapija za liječenje ove bolesti i primjenjuje se kada je uzrok noćnog mokrenja povećana noćna proizvodnja mokraće, tj. noćna poliurija. Preduvjet primjene liofilizata dezmopresina je uredan kapacitet mokraćnog mjehura za dob, što je jedan od uzroka neuspjeha lijčenja ovim lijekom.
Međutim, zbog povremenih neuspjeha u liječenju kod djece koja imaju potvrđeno uredan kapacitet mokraćnog mjehura, potrebno je istražiti i utvrdi neinvazivne biljege koji bi pomogli odrediti koji će pacijenti najviše koristiti od takve terapije.
Kako utvrditi uzrok noćnog mokrenja?
BeDry: online dnevnik mokrenja i pijenja
Za utvrđivanje uzroka noćnog mokrenja potrebno je ispuniti dnevnik mokrenja i pijenja kroz minimalno dva dana. Sada vam je dostupan i online dnevnik mokrenja i pijenja s automatskim izvješćem kojeg možete podijeliti sa svojim liječnikom. Saznajte uzrok noćnog mokrenja i uspješno ga liječite!
Članak
Studija objavljena 2021. g. u časopisu International Urology and Nephrology proučavala je povezanost između uspjeha liječenja liofilizatom dezmopresina i osmolalnosti urina (mOsm/kg), određenog u uzorku prvog jutarnjeg mokrenja (prije nego je dijete pilo bilo kakvu tekućinu) kod djece s primarnom monosimptomatskom enurezom. Istraživanje je uključilo 419 djece koja su liječena između listopada 2017. i listopada 2019. godine.
Nakon pregleda pacijenata, liofilizat dezmopresina je preporučen svima koji su imali primarnu monosimptomatsku enurezu i normalan kapacitet mjehura. Liječnička preporuka je uključivala primjenu lijeka u dozi od 120 ug svaku večer, 1h pred spavanje, pod jezik, a ukoliko je dijete nakon 2 tjedna i dalje mokrilo noću u krevet, doza je povećana na 240 ug.
Nakon mjesec dana terapije, uspjeh liječenja je procijenjen prema smjernicama Međunarodnog društva za dječju kontinenciju. Potpuni uspjeh je označavao da je svaka noć bila suha. Djelomični uspjeh je bio smanjenje broja noćnih mokrenja za 50-99%, a neuspjeh kao smanjenje broja noćnih mokrenja za manje od 50% od početnih vrijednosti.
Rezultati su pokazali da su djeca kod kojih je osmolalnost prvog jutarnjeg urina prije uvođenja lijeka bila viša su bili manje skloni povoljno odgovoriti na liječenje liofilizatom dezmopresina. Analiza je odredila graničnu vrijednost osmolalnost od ≤814 mOsm/kg kao vrijednost koja je statistički značajno povezana sa potpunim uspjehom.
U zaključku studije, istraživači su utvrdili da osmolalnost urina >814 mOsm/kg prije terapije može ukazivati na potrebu za drugačijom terapijom primarne monosimptomatske enureze zbog zbog većeg rizika od neuspjeha liječenja liofilizatom dezmopresina. Drugačija terapija uključuje alarm aparat ili antikolinergik.
Razlog neuspjeha kod pacijenta s visokom osmolalnosti leži u tome da liofilizat dezmopresina ne može dodatno povećati koncetraciju mokraće (i time smanjiti volumen noćne proizvodnje mokraće) iznad maksimalne sposobnost bubrega za koncentriranjem mokraće, a koja iznosi oko 1200 mOsm/kg. Prednost određivanja osmolalnosti iz mokraće je neinvazivnost pretrage i mogućnost njegove analize u većini bolnica i kliničkih bolničkih centara.
Važno je razumjeti kako ovaj test ima svoja ograničenja i ne podrazumjeva da će svako dijete koje ima osmolalnost mokraće ispod 814 mOsmol/kg imati potpuni uspjeh u liječenju noćnog mokrenja sa primjenom liofilizata dezmopresina. Osjetljivost testa je 65% i to podrazumjeva da je 35% djece koja su imala osmolalnost ispod ili jednaku 814 mOsm/kg imalo neuspjeh liječenja. Stoga niska osmolalnost prvog jutarnjeg urina prije terapije je samo sugestivna da će dijete dobro reagirati na liofilizat dezmopresina.
Autori su u raspravi istaknuli da je u usporedbi s drugim sličnim istraživanjima ova analiza uključivala samo djecu, posljednji i aktualni oblik dezmorpesina te djecu s normalnim kapacitetom mokraćnog mjehura. Time je ispitivana skupina bila konzistentna, a metodologija primjerena te da je konačno dan odgovor uloge osmolalnosti urina kao prognostičkog testa u liječenju primarne monosimptomatske enureze.
Druge varijable
Pored navedenog, starija dob djeteta (≥6 godina) je također bila povezana s boljim uspjehom liječenja. U kombinaciji s niskom osmolalnosti mokraće, djeca u dobi 6 ili više godina imali su bolju šansu potpunog uspjeha liječenja.
Zaključak
Djeca u dobi od 6 ili više godina s primarnom monosimptomatskom enurezom i urednim kapacitetom mjehura mogu postići potpuni uspjeh liječenja ukoliko im je osmolalnost prvog jutarnjeg urina prije primjene liofilizata dezmopresina manja ili jednaka od 814 mOsm/kg. Ovo otkriće ukazuje na potrebu daljnjih istraživanja u području neinvazivnih biomarkera kako bi se identificirali pacijenti koji će najbolje odgovoriti na liofilizat dezmopresina, kao i alternative terapije za one koji nisu reagirali na ovaj lijek.
Referenca
Abdovic S, Cuk M, Hizar I, Milosevic M, Jerkovic A, Saraga M. Pretreatment morning urine osmolality and oral desmopressin lyophilisate treatment outcome in patients with primary monosymptomatic enuresis. Int Urol Nephrol. 2021 Aug;53(8):1529-1534. doi: 10.1007/s11255-021-02843-5. Epub 2021 Mar 27. PMID: 33774753.
Strani pojmovi
Primarna monosimptomatska enureza
Nevoljno mokrenje u krevet tijekom sna u dijetata dobi 5 godina ili više (enureza) koje nema simptoma od strane mjehura u budnosti poput bijega mokraće ili učestalog mokrenja (monosimptomatska). Također, od kako se skinulo s pelena, dijete nikad imalo 6 mj. da je u kontinuitetu svaku noć bilo suho (primarna).
Enureza
Noćno mokrenje, tj. nevoljni bijeg mokraće tijekom sna.
Liofilizat dezmopresina
Liofilizat je pripravak lijeka u obliku tabletice koja se brzo raspršuje na sluznici usne šupljine. Dezmopresin je lijek koji sliči vazopresinu, proteinu koji luči mozak i koji djeluje na bubreg da povećava zadržavanje vode u tijelu.
Urin
Mokraća
Osmolalnost
Test koji mjeri koncentraciju otopljenih čestica u tekućini (npr. krvi ili mokraći).
Noćna poliurija
Povećana noćna proizvodnja mokraće koja iznosi 130% ili više od očekivanog kapaciteta za dob.
Alarm aparat
Oblik specifične uroterapije koji trenira dijete da se noću probudi kad je mjehur pun umjesto da se pomokri u krevet. Primjena alarm aparata spušta prag podržaja za buđenjem pa se dijete lakše budi noću ako treba mokriti.
Antikoinergik
Lijek koji se primjenjuje u liječenju smanjenog kapaciteta mjehura ili prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura. Druga linija liječenja primarne monosimptomatske enureze.
Odgovori