Vrijeme čitanja: 8 min.
Zadnje uređivanje: 24.2.2023.
Sada vam je dostupan i online dnevnik mokrenja i pijenja s automatskim izvješćem kojeg možete podijeliti sa svojim liječnikom!
Dnevnik mokrenja i pijenja je temelj dijagnostike i liječenja bilo kojeg poremećaja funkcije mokraćnog mjehura. Pravilno ispunjen dnevnik donosi objektivne informacije o prisustvu simptoma, težini bolesti i uzroku tegoba. Prema Međunarodnom društvu za dječju kontinenciju je prva pretraga ako želimo postići uspjeh liječenja. Dnevnik je neinvazivan, jednostavan, neopterećujući i daje nedvosmislene, objektivne informacije.
Prepreke u primjeni dnevnika mokrenja i pijenja su neispunjavanje dnevnika i dolazak na pregled bez istog, neispravno vođen dnevnik te pogrešno tumačenje dnevnika. Namjera članka je ove prepreke premostiti i služiti kao edukativni materijal s praktičnim uputama koji su namijenjeni roditeljima i liječnicima.
Zašto je potreban dnevnik mokrenja i pijenja
Noćno mokrenje je posljedica nesrazmjera između kapaciteta mjehura i noćne proizvodnje mokraće. Ukoliko je mjehur mali ili noćna proizvodnja mokraće velika (noćna poliurija) dijete će se pomokriti u krevet. To što je mjehur pun, u većine djece nije dovoljno jak podražaj za buđenjem i dijete ostaje tvrdo spavati.
Ciljano liječenje malog kapaciteta mjehura ili noćne poliurije je jedan od temelja uspješnog liječenja što možete detaljnije pročitati u ovoj objavi:
Liječenje noćnog mokrenja i 3 koraka do uspjeha
Važno
Što se bilježi tijekom vođenja dnevika
Prvo, dnevnik mokrenja i pijenja je osmišljen kao tablica u koju se bilježi vrijeme i volumen mokrenja te vrijeme i volumen unosa tekućine kroz cijeli dan. Svaki put kad dijete mokri u tablicu se redom unosi vrijeme i volumen koliko je dijete mokrilo. Isto vrijedi za pijenje.
Drugo, potrebno je zabilježiti noćnu proizvodnju mokraće tako da dijete probudimo i zabilježimo koliko je mokrilo. Preporučuje se probuditi dijete u 2 navrata, 1h nakon što je zaspalo i 4h nakon što je zaspalo. Npr. ako je dijete leglo u 21:00, prvo buđenje je u 22:00, a drugo u 01:00. Možemo buditi dijete i češće ako se bojimo nevoljnog mokrenja u snu, ali u većini slučajeva to nije potrebno.
Treće, pored buđenja tijekom noći, nužno je zabilježiti volumen prvog jutarnjeg mokrenja nakon svake noći mjerenja.
Važno
– vrijeme i volumen svakog mokrenja
– vrijeme i volumen pijenja
– vrijeme i volumen mokrenja tijekom noći
– vrijeme i volumen prvog jutarnjeg mokrenja sljedeće jutro
Koliko dana je potrebno voditi dnevnik?
Prema Međunarodnom društvu za kontinenciju, minimalni broj dana vođenja dnevnika je 2. Preporučuje se voditi dnevnik kad su roditelji s djetetom kako bi mjerenje bilo vjerodostojno, što se najčešće provodi tijekom vikenda (subota i nedjelja).
Pojedina istraživanja su pokazala kako je dulje vođenje dnevnika pouzdanije pa neki liječnici preferiraju vođenje dnevnika kroz 3 dana, što je svakako bolje, ali nije uvijek praktično.
Važno
Kako praktično mjeriti volumene?
Roditelji često koriste posudice od praška za pranje rublja, oprane čašice od jogurta na koje su nacrtali oznake volumena ili jeftine posudice s oznakama koje je moguće nabaviti u različitim dućanima (npr. Offertissima).
Važno
Posudicu je potrebno staviti ispod mlaza mokrenja kako bi se prikupila mokraća. Ukoliko dijete mokri sjedeći, roditelj ili dijete može posudicu pridržati rukom ispod mlaza. Ako roditelji posjeduju noćnu posudu, dijete može mokriti u nju i potom se izlije mokraća u mjernu posudu i zabilježi volumen.
Volumen popijene tekućine se bilježi prema popijenim čašama ili prema tome kolikoje popilo iz bočicu koju koristi. Potrebno je znati kolika je zapremina čaše iz koje dijete pije (npr. 200, 250, 300 mL).
Volumene mokrenja i pijenja se bilježi u mililitrima (npr. 150 mL) ili decilitrima (1,5 dL).
Tumačenje dnevnika
Dnevnik mokrenja i pijenja koristimo kao prvi test kad dijete ima bilo koji od simptoma poremećaja funkcije mokraćnog mjehura kako bi se objektivizirao ritam mokrenja i navike pijenja. Dnevnik mokrenja i pijenja je obavezan u liječenju noćnog mokrenja i potrebno ga je ispuniti prije odlaska liječniku.
Važno
1. broj mokrenja tijekom dana
2. maksimalni volumen mokrenja (interpretira se kao kapacitet mjehura)
3. volumen noćne proizvodnje mokraće
4. dnevni raspored unosa tekućine
Gore navedene informacije izračunamo na sljedeći način:
- broj mokrenja je ukupni zbroj mokrenja do odlaska na spavanje
- kapacitet mjehura se određuje odabirom najvećeg volumena mokrenja uz izuzimanje prvog jutarnjeg mokrenja
- volumen noćne proizvodnje mokraće je zbroj volumena svih buđenja noću i prvog jutarnjeg mokrenja
- dnevni unos tekućine je zbroj svih volumena pijenja. Potrebno je izračunati je li i koliko je dijete pilo 2h pred odlazak na spavanje (potrebno je roditelje pitati u koliko sati je zaspalo jer taj podatak nemaju gdje upisati u dnevnik)
Kod malog mjehura u liječenje je potrebno uvesti alarm aparat (potiče lakše buđenje) ili antikolinergike (lijekove koji opuštaju mjehur i povećavaju njegov kapacitet). Kod noćne poliurije primjenjuje se dezmopresin, lijek koji smanjuje noćnu proizvodnju mokraće.
Važno
Mali kapacitet mjehura
Dijete ima mali kapacitet mjehura ukoliko je izmjereni kapacitet mjehura za 35% manji od očekivanog kapaciteta za dob. Očekivani kapacitet (u mL) se izračuna prema sljedećoj formuli:
Očekivani kapacitet = (dob djeteta u godinama x 30) + 30
Očekivani kapacitet mjehura u djeteta od 5 godina je 180 mL. Kapacitet mokraćnog mjehura bit će mali ako je izmjereni kapacitet manji od 117 mL. Potrebno je još jednom naglasiti da je stvarni kapacitet mjehura najveći izmjereni volumen mokrenja, ali uz izuzimanje prvog jutarnjeg mokrenja.
Noćna poliurija
Noćna poliurija je prisutna ako je volumen noćne proizvodnje mokraće za 30% veći od očekivanog kapaciteta za dob. Dijete od 5 godina će imati noćnu poliuriju ako je noćna diureza veća od 234 mL. Podsjetimo se kako je noćna diureza zbroj volumena svih buđenja i prvog jutarnjeg mokrenja.
Ispunjen dnevnik mokrenja i pijenja: praktični primjer
U slici dolje je prikazan ispunjen dnevnik mokrenja i pijenja dječaka u dobi 5 godina. Zbog jednostavnosti prikazan je samo jedan dan, ali princip tumačenja je isti neovisno koliko se dana dnevnik vodio.
Iz dnevnika saznajemo kako ima uredan broj mokrenja kroz dan (normalno je od 3 do 8), normalan kapacitet mjehura za dob (možda nešto manji, ali zato je bitno voditi dnevnik kroz nekoliko dana) i povećanu noćnu proizvodnju mokraće. Također, ima povećan unos tekućine 2h pred spavanje i pitanje je da li bi noćna proizvodnja mokraće bila tolika kad bi se pridržavao režima pijenja i mokrenja. Ukoliko režim nije dovoljan ovaj dječak bi trebao terapiju s dezmopresinom.
Za tumačenje dnevnika mokrenja i pijenja je potrebno malo prakse i na prvi pogled se čini kako ima previše podataka za računanje. Ponekad rezultati pokažu kako dijete ima i mali kapacitet mjehura i noćnu poliuriju. U tim okolnostima je nužno prvo liječiti mali mjehur jer primjenom samo dezmopresina nećemo postići uspjeh (lijek ne djeluje ako je mjehur mali).
Gdje možete preuzeti dnevnik mokrenja i pijenja?
Radi jasnih uputa, jednostavnog unosa podataka, automatske interpretacije dnevnika i mogućnosti dijeljenja podataka sa svojim liječnikom osmislili smo i izradili online dnevnik mokrenja i pijenja koji je dostupan na BeDry.eu.
BeDry online dnevnik mokrenja i pijenja omogućava vođenje dnevnika na mobitelu, tabletu ili računalu uz jasne korisničke upute i praktične savjete.
Tiskane inačice možete naći ovdje.
Zaključak i ukratko
2. U dnevnik se bilježi volumen svakog mokrenja i pijenja te noćna proizvodnja mokraće.
3. Dnevnik pijenja i mokrenja se vodi kroz najmanje 2 dana.
4. Za mjerenje volumena mokrenje je potrebno imati mjernu posudu s oznakama.
5. Tumačenjem dnevnika saznajemo je li uzrok noćnog mokrenja mali kapacitet mjehura ili povećana noćna proizvodnja mokraće.
6. Ukoliko želite da vam liječnik na prvom pregledu kaže koji je uzrok noćnog mokrenja potrebno je imati ispunjen dnevnik pijenja i mokrenja.
Izvori
- Stuart B Bauer, Rien J M Nijman, Beth A Drzewiecki i sur. International Children’s Continence Society standardization report on urodynamic studies of the lower urinary tract in children. Neurourol Urodyn. 2015 Sep;34(7):640-7.
- Abrams P et al. The standardization of terminology of the lower urinary tract function: Report from Standardization sub-committee of International Continence Society. Neurourol and Urodynam 21:167-178(2002).
- Kyung Won Kwak, Kwan Hyun Park. Clinical inconsistency of lower urinary tract symptoms between questionnaire and bladder diary in children with nocturnal enuresis. J Urol. 2008 Sep;180(3):1085-9.
- Johan Vande Walle, Soren Rittig, Stuart Bauer et al. Practical consensus guidelines for the management of enuresis. Eur J Pediatr. 2012 Jun;171(6):971-83.
Odgovori