Vrijeme čitanja: 7 min.
Zadnje uređivanje: 9.8.2023.
“Zašto se moje dijete ne budi noću već mokri u krevet?“, “Kako se mogu riješiti noćne pelene?“, “Sad će u školu, a još uvijek nesvjesno mokri u snu!”, “Kako mogu liječiti noćno mokrenje?” su uobičajena pitanja roditelja koje susrećemo u liječenju djece s noćnim mokrenjem.
Također, roditelji djece koja mokre noću u krevet znaju odgađati odlazak liječniku i to iz sljedećih razloga:
- Ne znaju je li noćno mokrenje u krevet kod djece posljedica psihičkih razloga i znak nazadovanja njihovog djeteta.
- Boje se da su pretrage kod liječnika stresne ili bolne za dijete i žele ga poštediti muke.
- Otac, stric ili neki drugi članovi obitelji su mokrili do kasne dobi u krevet i sada su zdravi pa će i njihovo dijete s vremenom ozdraviti.
U tekstu koji slijedi dati ću Vam odgovore na sljedeća pitanja:
- Kad i zašto liječiti noćno mokrenje u krevet kod djece?
- Zašto dolazi do noćnog mokrenja?
- Koja pitanja liječnik postavlja u ambulanti?
- Koje pretrage je potrebno napraviti (i jesu li bolne)?
- Kako se liječi noćno mokrenje kod djece?
Pitanje 1: Kad i zašto liječiti noćno mokrenje u krevet kod djece?
Nesvjesno mokrenje u snu je simptom koji je učestao kod djece i značajna većina prvih pregleda u ambulanti dječjeg nefrologa su upravo djeca s enurezom (noćno mokrenje). Slika pokazuje koliki udio djece u različitoj životnoj dobi ima ovaj simptom.
Ako analiziramo učestalost enureze i broj djece u Republici Hrvatskoj možemo dobiti sljedeću raspodjelu. Vidimo da je najveći udio djece koja ima nesvjesno mokrenje u snu je do osme godine života nakon koje slijedi postupni pad do 16. godine života.
Istraživanja su pokazala značajan negativan utjecaj na samopouzdanje djeteta i zabilježila postojano noćno mokrenje u 2,5% odraslih osoba. Uspješnim liječenjem se nagativni učinak noćnog mokrenja može ukloniti i povećati kvaliteta života djeteta i obitelji. Obzirom da je uspostavljanje kontrole nad mokrenjem dio razvoja djeteta, prihvaćeni su vremenski okviri unutar kojih se noćno mokrenje smatra fiziološkim i kada se smatra patološkim, tj. kad se treba liječiti.
Važno
Pitanje 2: Zašto dolazi do noćnog mokrenja?
Dva su osnovna problema u postizanju uspješnog liječenja enureze:
- strepnja da je uzrok tegoba psihički poremećaj (nazadovanje djeteta ili njegovo nenapredovanje u odnosu na vršnjake te psihička trauma u podlozi) i
- ne uzimanje u obzir kako je u podlozi tegoba jasni organski problem kojeg treba otkriti i ukloniti.
Naravno da postoje slučajevi kad je uzrok psihička trauma, ali tada se primarno radi o djeci sa sekundarnom enurezom (postojao je dulji period kompletno suhih noći u kontinuitetu) s jasnim događajem iza kojeg su nastale tegobe (npr. prometna nesreća, problemi u obitelji i smještanja djeteta u dom) ili se možda radi o djetetu s usporenim psihomotornim razvojem kod kojeg sazrijevanje prirodnih mehanizama za suhe noći ne prati napredak vršnjaka.
Potrebno je razumijeti da je u velike većine djece uzrok za nesvjesno mokrenje u snu jasan i organski te je posljedica nesrazmjera između veličine mokraćnog mjehura i noćne proizvodnje mokraće (noćna diureza).
Ukoliko je kapacitet mjehura mali (mali volumen mokraće koji se može pohraniti u mjehur) ili ukoliko je noćna proizvodnja mokraće velika nastupit će mokrenje po noći budući da pun mjehur često nije dovoljno jak podražaj da se dijete noću probudi. Dijete tada ostane čvrsto spavati i pomokri se u snu.
Gore je shematski prikazan mali mokraćni mjehur koji je nesrazmjerno mali u odnosu na proizvodnji mokraće tijekom noći i da dijete ima uredan kapacitet mjehura ostalo bi suho tijekom noći.
U prethodnoj slici je prikazan uredan kapacitet mjehura za dob djeteta, međutim noćna proizvodnja mokraće je prevelika i premašuje volumen punog mjehura. To je noćna poliurija.
U neke djece može biti prisutan i mali mokraćni mjehur i noćna poliurija kad je nužno prvo pristupiti liječenju malog kapaciteta mjehura i potom noćne poliurije.
Kad je potrebno misliti na rijetke uzroke noćnog mokrenja?
Prilikom razgovora s roditeljima i djetetom važno je saznati ima li dijete simptome od strane mjehura u budnosti. Takva enureza se naziva i nemonosimptomatska.
Ukoliko je uz noćno mokrenje prisutna hitnost (nagli i neodgodivi poriv za mokrenjem), često mokrenje tijekom dana ili bježanje mokraće u budnosti potrebno je posumnjati na bolest mjehura (poput prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura). U tim okolnostima bitno je dijete uputiti na pregled pedijatra nefrologa koji izuzev ispitivanja navedene bolesti mjehura isključuje i infekcije mokraćnog sustava, šećernu bolest, povećano izlučivanje kalcija mokraćom, smanjenju koncentracijsku sposobnost bubrega i druge anatomske tegobe koje mogu dovesti do nemonosimptomatske eneurze.
Što je primarna odnosno sekundarna enureza?
Na rijetke uzroke može i ukazati trenutak kad je nastalo noćno mokrenje, tj. radi li se o primarnoj ili sekundarnoj enurezu. Primarno označava da dijete, od kako se skinulo s pelena, nije imalo period u kojem je u kontinuitetu kroz 6 mjeseci svaku noć bilo suho. U suprotnom radi se o sekundarnoj enurezi i dijagnostički pristup je potrebo usmjeriti na rijetke uzroke noćnog mokrenja ili psihološke traume koja je mogla uzrokovati opisane tegobe.
Pitanje 3: Koja pitanja liječnik postavlja u ambulanti?
Tijekom svakog pregleda potrebno je u razgovoru s roditeljima i dijetetom doznati podatke koji će nam ukazati na uzrok noćnog mokrenja kako bi ga mogli uspješno liječiti.
U mojoj ambulanti svi roditelji ispunjavaju upitnik čime se postiže standardiziran i ujednačen pristup svakom pacijentu i manja je mogućnost da će se neki podatak izostaviti.
Upitnikom se ispituje:
a) koji su simptomi poremećaja pohrane i pražnjenja mjehura prisutni,
b) kakve su navike pijenja,
c) postoje li znaci opstipacije (zatvora stolice),
d) ima li znakova za rijetke uzroke noćnog mokrenja (anatomske uzroke, otežano disanje kroz nos,povećno lučenje kalcija mokraćom).
Svakako se preporučuje liječnicima primarne zdravstvene zaštite slobodno korištenje standardiziranim upitnikom kako bi potpunije ispitali simptomi i okolnosti povezane s noćnim mokrenjem:
Konačno, tijekom prvog pregleda, liječnik pogleda trbuh, spolovilo, donji dijela leđa i noge, a odstupanja u pregledu mogu ukazati na prirođene anomalije mokraćnih putova ili oštećenje živčanih putova koji idu prema mjehuru.
Pitanje 4: Koje pretrage je potrebno napraviti (i jesu li bolne)?
Prvi i najvažniji korak u dijagnostici noćnog mokrenja koji treba napraviti svakom dijetetu je dnevnik mokrenja i pijenja. S ispunjenim dnevnikom liječnik može znati radi li se o malom kapacitetu mjehura ili noćnoj poliuriji.
Dnevnikom se bilježi vrijeme i volumen svakog pojedinačnog mokrenja i pijenja. Također, tijekom noći je potrebno je probuditi dijete i zabilježiti volumen mokrenje (ili izvagati pelene ujutro). Konačno, u mjerenju noćne proizvodnje mokraće nužno je zabilježiti volumen prvog jutarnjeg mokrenja idući dan. Više o dnevniku mokrenje pogledajte u objavi:
Dnevnik mokrenja i pijenja te kako ga pravilno ispuniti i tumačiti
Sada vam je dostupan i online dnevnik mokrenja i pijenja s automatskim izvješćem kojeg možete podijeliti sa svojim liječnikom!
Sve ostale pretrage su bezbolne i neinvazivne te prvenstveno služe kako bi se isključili rijetki uzroci noćnog mokrenja:
Pitanje 5: Kako se liječi noćno mokrenje kod djece?
Noćno mokrenje se može uspješno izliječiti i kako bi se to postiglo potrebno je:
- uvesti režim pijenja i mokrenja (mjere standardne uroterapije)
- utvrditi ima li dijete opstipaciju (zatvor) i liječiti ga prije liječenja uzroka noćnog mokrenja
- utvrditi uzrok noćnog mokrenja (mali kapacitet ili noćna poliurija) i ciljano ga liječiti
Ako dijete ima nemonosimptomatsku enurezu (ima i tegobe u budnosti unatoč režimu pijenj i mokrenja) potrebno je prvo isključit rijetke uzroke noćnog mokrenja i njih liječit. Sve o načinima liječenja noćnog mokrenja detaljno je razrađeno u slijedećoj objavi:
Liječenje noćnog mokrenja i 3 koraka do uspjeha
A o režimu pijenja i mokrenja možete više pročitati ovdje:
Režim pijenja i mokrenja kao 1. korak u suhoći dana i noći
Zaključak i ukratko
2. nužno je utvrditi ima li opstipaciju i liječiti je odmah od početka
3. uvijek i prvo napraviti dnevnik pijenja i mokrenja
4. ispitati ima li dnevne simptome, tj. u budnosti, ako ima uputiti dijete na pregled pedijatru nefrologu
5. uvijek uvesti mjere režima pijenja i mokrenja i pridržavati ih se.
Izvori
- Mariusz T. Grzeda, Jon Heron, Alexander von Gontard i sur. Effects of urinary incontinence on psychosocial outcomes in adolescence. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2017; 26(6): 649–658.
- Bassem S Wadie. Primary nocturnal enuresis persistent to adulthood, functional evaluation. Neurourol Urodyn. 2004;23(1):54-7.
- Tryggve Nevéus, Eliane Fonseca, Israel Franco i sur. Management and treatment of nocturnal enuresis-an updated standardization document from the International Children’s Continence Society. Pediatr Urol. 2020 Feb;16(1):10-19.
- Sevasti Karamaria, Nadejda Ranguelov, Pernille Hansen i sur. Impact of New vs. Old International Children’s Continence Society Standardization on the Classification of Treatment Naïve Enuresis Children at Screening: The Value of Voiding Diaries and Questionnaires. Front Pediatr. 2022 Mar 28;10:862248.
- Hasmet Sarici, Onur Telli, Berat Cem Ozgur i sur. Prevalence of nocturnal enuresis and its influence on quality of life in school-aged children. J Pediatr Urol. 2016 Jun;12(3):159.e1-6.
Odgovori